Unofficial results from the April 4 consolidated Kane County election

Published: Tuesday, April 4, 2017 11:41 p.m. CDT • Updated: Thursday, April 13, 2017 8:39 a.m. CDT

Kane County Forest Preserve District referendum

• Yes – winner

• No

Fox River and Countryside Fire Rescue District ​referendum

• Yes

• No – winner

Geneva Public Library District referendum

• Yes – winner

• No

Geneva mayor (vote for one)

• Kevin R. Burns – winner

• Tom Simonian

Geneva Ward 1 (vote for one)

• Michael J. Bruno – winner

• Michael D. Olesen

Geneva Ward 2 (vote for one)

​• Richard G. Marks – winner

• Michael Clements

Geneva Ward 3 (vote for one)

• Mary W. Seno

• Becky Hruby – winner

Geneva Ward 4 (vote for one)

• Ron Singer

• Jeanne (Letizia) McGowan – winner

Geneva Ward 5 (vote for one)

• Robert C. Swanson – winner

• Douglas B. Warlick  

Blackberry Township supervisor (vote for one)

• Frederick (Fred) Dornback – winner

•  Esther Steel

Campton Hills trustee (vote for three)

• Michael Tyrrell – winner

• Nicholas Girka – winner

• Michael D. Millette – winner

• Robert Santoro

• Joseph J. Carpenter

• Wendy Kay White Eagle  

Geneva School District 304 Board (vote for four)

• Leslie N. Juby – winner

• Mark J. Grosso – winner

• Taylor R. Egan – winner

• David J. Lamb – winner

• William R. Wilson  

Batavia mayor (vote for one)

• Jason Stoops

• Jeffery Schielke – winner

Batavia Ward 1 (vote for one) 

• Scott Salvati – winner

• Carl Dinwiddie  

North Aurora trustee (vote for three) 

• Mark Gaffino – winner

• Tao "Tom" Martinez – winner

• Michael Lowery – winner

• Garran DeWain Sparks  

Batavia School District 101 (vote for four)

• William C. Mc Grail III

• Susan G. Locke – winner

• Tina Bleakley – winner

• Jonathan E. Gaspar – winner

• Robert W. Baty-Barr – winner

St. Charles Ward 2 (vote for one)

• Arthur J. Lemke – winner

• Ryan S. Bongard

• Jake W. Wyatt

St. Charles Ward 4 (vote for one)

• David Pietryla

• Lora A. Vitek – winner

St. Charles School District 303 Board (vote for four)

• Carolyn Waibel – winner

• Lara Kristofer

• James Gaffney – winner

• Denton Morris

• Edward J. McNally – winner

• Eric Missil

• Heidi Fairgrieve  – winner

Sugar Grove Township assessor (vote for one)

• Curt J. Karas – winner

• Laura E. Ross

Elburn village president (vote for one)

• Jeffrey D. Walter – winner

• David J. Gualdoni

• Christopher G. Mondi  

Elburn trustee (vote for three)

• Patricia (Pat) J. Schuberg – winner

• Matthew Wilson – winner

• Kenneth N. Anderson Jr. – winner

• Michael Rullman

Sugar Grove trustee (vote for three)

• Alison Squires

• Ted Koch – winner

• Rick Montalto – winner

• Karen McCannon

• Sean Herron – winner

Kaneland School District 302 Board (vote for three)

• Shana Sparber – winner

• Aaron J. Lawler – winner

• Noah Little

• Pedro Rivas – winner